Дуже часто при проектуванні та монтажі системи опалення не враховується можливість впровадження автоматики для незалежного контролю температур в різних приміщеннях.
Основними причинами можуть бути:
- відсутність бажання у проектувальника/монтажника ускладнювати систему;
- незнання, невміння або небажання проектувальника/монтажника донести до клієнта, що це важлива складова опалювальної системи;
- брак бюджету на впровадження автоматики ще на етапі проектування або монтажу;
- незнання споживача про автоматику або неправильна інформація, що така техніка дуже дорога.
Незважаючи на це, споживач рано чи пізно прийде до того, що йому необхідно оптимізувати свою систему опалення, щоб економити ресурси. У наш час ні для кого не секрет, що постійно відбувається подорожчання всіх матеріалів та ресурсів, які використовують для опалення, зокрема газу. Раціональним рішенням в цій ситуації буде замовлення послуги з «енергоаудиту», згідно з якою фахівці вивчать вашу існуючу систему опалення та запропонують варіанти того, що треба поліпшити для оптимізації витрат на опалення.
По-перше, потрібно оптимізувати тепловтрати, розуміючи, що тепер нам потрібно менше ресурсів на опалення площі.
По-друге, необхідно застосувати автоматику для підтримки максимально комфортної температури в різних приміщеннях.
По-третє, потрібне впровадження додаткових технологій, щоб зменшити залежність від зовнішніх ресурсів. Розглянемо більш детально кожен з пунктів.
1) Зменшення тепловтрат
На основі енергоаудиту можна побачити, де наша конструкція втрачає найбільше тепла. Наприклад, це може бути підлога, стеля, стіни або ж все разом узяте. Тоді фахівці дадуть рекомендації по утепленню з використанням різних теплоізоляційних матеріалів. Важливо розуміти: правильний вибір теплоізоляційних матеріалів і технологій утеплення допоможуть захистити приміщення від холоду.
Основні причини тепловтрат:
- протоки холодного повітря
- теплообмін конструкції з навколишнім середовищем
Перша проблема відбувається через те, що тепло йде через відсутність герметичності в місцях з’єднань перекриттів, дверей та вікон з несучими елементами будівлі.
Друга проблема – через підвищену теплопровідність перекриттів та стін, відсутність або недостатнє утеплення цоколя, горища та інших частин будівлі.
Застосувавши зовнішню теплоізоляцію – ми збільшуємо акумуляцію тепла конструкції. Наприклад, якщо раптово відключать опалення, стіна із зовнішнім утепленням буде холонути до 6 разів повільніше, ніж така ж стіна, але з внутрішнім утепленням.
Насправді ж вибір способу утеплення, а також теплоізоляційного матеріалу безпосередньо залежить від індивідуальних особливостей конструкцій стін. Основними критеріями для вибору утеплювача є сукупність технічних особливостей конструкції, а також погодних умов у регіоні.
2) Застосування автоматики
Під автоматикою мається на увазі установка терморегуляторів, які можуть регулювати температуру конкретного приміщення шляхом включення/вимикання його систем опалення згідно введених даних (температура повітря/підлоги або навіть температура приміщення зовні). Терморегулятори бувають механічними та цифровими. Перші більш доступні за ціною, але найменш економічні, оскільки можуть тільки підтримувати одну задану температуру. Другі ж можуть бути оснащені системою програмування, яка дозволяє налаштувати декілька сценаріїв протягом одного дня.
Наприклад, включитися вранці і прогріти приміщення до заданої температури (22-25 °C), потім вимкнутися і знизити температуру до мінімально комфортної (15-16 °C), а ввечері знову включитися та нагріти приміщення. Виконуючи таку програму в автоматичному режимі протягом кожного дня, можна значно заощадити ресурси, поки вас немає вдома. Програмовані терморегулятори дозволяють знизити витрати на опалення до 30%, що ніяк не буде зайвим, враховуючи вартість енергоресурсів.
Системи опалення, на які можна встановити терморегулятори:
- тепла підлога;
- радіатори;
- конвектори;
- різні обігрівачі;
- котли (газові, електричні, пелетні і т. д.).
3) Додаткові технології
Якщо потрібно оптимізувати систему, основану на водяній теплій підлозі або радіаторах, необхідно встановити на колекторі або на радіаторі сервоприводи замість стандартних термостатичних. Таким чином, за допомогою терморегулятора можна контролювати подачу теплоносія і тим самим регулювати температуру в приміщенні.
Звичайно, набагато зручніше впроваджувати подібну автоматику на етапі проектування та будівництва ще до фінішної обробки, адже тоді можна акуратно заховати проводку в стіни і встановити монтажні коробки для терморегуляторів. Але, тим не менш, є і варіанти, як це зробити без проводів і тим самим вберегти себе від дорогого ремонту.